Seba Uğurtan,


1956 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi Cavit Atmaca Atölyesi’nde, üniversite yıllarında Şeref Bigalı, Fahri Sever, İbrahim Bozkuş gibi önemli sanatçıların atölyelerinde çalıştı.

  • 1978’de Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu ve daha sonra aynı fakültede lisans eğitimini tamamladı. Yirmi yıl resim öğretmenliği yaptı.
  • 1995’te Obje Sanat Galerisi’ni açtı ve galerisinde çok sayıda serginin açılmasına öncülük etti. Galeride bulunan atölyesinde ürettiği eserlerinde ruh hali ile uyumlu hareketli ve coşkulu fırça darbeleri kullandı. Çevreye ve insana duyarlılığa çağrıda bulunduğu bu çalışmaları ile T.C. Çevre Bakanlığı tarafından çevre beratı ve madalyasına layık görüldü.
  • 1999’da Seba Sanat Galerisi adıyla yeni bir sanat galerisini İzmir’e kazandırdı.
  • 2003 yılında atölyesinden yetişen sanatçılarla birlikte Su Grubu’nu kurdu. Su Grubu ile 500’e yakın sanatçının katılımıyla yurtiçi ve yurtdışında 50’nin üzerinde sergi düzenledi ve etkinliklerden elde edilen tüm gelir yardım derneklerine bırakıldı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege Üniversitesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ve İzmir Atatürk egitim ve araştırma hastanesine Su Grubu ve dışarıdan kendisini destekleyen ressamların katılımıyla özgün 500 eser hediye edilmesini sağladı.
  • 2002’deki Caterina de’ Medici uluslararası resim yarışmasında dünya beşinciliğini ve altıncılığını aldı. 2004’te İngiltere’deki Lilly Oncology tarafından, göğüs kanserini anlatan eserlerin yer aldığı uluslararası resim yarışmasında dünya ikinciliğini aldı. Yarışmanın kataloğuna kapak olan eserler, Londra Royal Academy of Arts içerisinde sergilendi ve daha sonra da çeşitli sergilerle tüm dünyayı dolaştı.  Sanatçı eserleriyle sanatın tedavi edici gücünü dünyaya anlatmaya çalıştı.
  • 2007’de katıldığı Floransa Bianeli’nde Dünya Barış Derneği’nden teşekkür belgesi aldı. Eserlerini dünya barışında katkıda bulunmak amacıyla tüm hakları ile Dünya Barış Derneği’ne hediye etti. Su Grubu’nda yer alan sanatçılara ilk enstelasyon eser çalışmalarını yaptırarak, bu gruptan 2007’de 10, 2009’da ise 36 Türk sanatçısının Floransa Bienali’ne davetini sağladı. 2009 yılında ise yedincisi düzenlenen Floransa Bienali’nin Bilimsel Komitesi’ne seçildi.
  • Su Grubu ile birlikte birçok şehirde açık alanlarda resim çalışmalarına katıldı ve özgün eserlerden oluşan çok sayıda sergi açtı. Türkiye’de ve dünyada sokak resim çalışmalarına önderlik etti. Mardin’deki Darülzeferan Manastırı’nın özel bir bölümünün duvar resim çalışmalarını yaptı. Şehirlerin tarihi yönlerini anlatan, altın varaklarla hazırlanmış resimlerden oluşan Altın Şehirlerimiz adlı bir projeyi başlattı. Bu proje ile şehirleri birbirine tanıttı ve topluma dostluk mesajları verdi. 2009 yılında 1. Uluslararası İzmir Sanat Bienali’nin çalışmalarına başladı. 2011 yılında İzmir’de yapılacak biennale 800 türk ve yabancı sanatçının katılımı bekleniyor.
  • Atölyesinden yetişen çok sayıda öğrencisi yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde öğretim üyesi ve öğretmen olarak çalışan sanatçı, şu ana kadar yurtiçinde ve yurtdışında 40 kişisel sergi açtı ve çok sayıda karma sergiye katıldı. Seba Uğurtan, çalışmalarını İzmir’de, kendisine ait olan Seba Sanat Galerisi’nde sürdürmektedir.